Hipertensija
Asinsspiediens
Hipertensija ir paaugstināts asinsspiediens. Asinsspiediens nodrošina organisma apgādāšanu ar dzīvībai nepieciešamo skābekli un barības vielām. Tas atkarīgs no sirds saraušanās spēka, sirdsdarbības ātruma, cirkulējošo asiņu daudzuma un asinsvadu stāvokļa. Ja artērijas ir sašaurinātas, neelastīgas – asinsspiediens paaugstinās. Mērot asinsspiedienu tiek ņemti vērā divi lielumi: augstākais, kas tiek dēvēts par sistolisko asinsspiedienu un raksturo asins spiedienu sirds saraušanās brīdi, kad asinis tiek iepludinātas artērijās, un zemākais, kas tiek dēvēts par diastolisko asinsspiedienu un atbilst asins spiedienam starp divām sirds saraušanās kustībām.Normāls asinsspiediens pieaugušajiem ir 120/80 mmHg!
Pieauguša cilvēka asinsspiediena norma nav atkarīga no vecuma vai dzimuma. Atcerieties – arī cilvēkiem gados veselīgs asinsspiediens ir 120/80 mmHg!
Paaugstināts asinsspiediens
Paaugstināts asinsspiediens – virs 140/90 mmHg – ir viens no svarīgākajiem sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem. Tas var veicināt vai izraisīt koronāru sirds slimību, miokarda infarktu vai insultu. Augsts asinsspiediens nelabvēlīgi iedarbojas uz asinsvadu sieniņām, veicina aterosklerozi, līdz ar to negatīvi ietekmē svarīgu orgānu – miokarda, galvas smadzeņu, nieru, acu – funkcijas. Asinsspiediena norma nav atkarīga no vecuma vai dzimuma. Atcerieties – arī cilvēkiem gados veselīgs asinsspiediens ir 120/80 mmHg! Ja Jūs konstatējat paaugstinātu asinsspiedienu, lūdzu, vērsieties pie sava ģimenes ārsta un jautājiet, kā to samazināt.
Mēriet asinsspiedienu!
Asinsspiedienu var viegli un ātri izmērīt mājās, aptiekā vai pie ģimenes ārsta. Mājas apstākļiem vislabāk iegadāties pusautomātisko vai automātisko digitālo aparātu asinsspiediena mērīšanai augšdelma līmenī. Pievērsiet uzmanību, vai ierīce pārbaudīta plašos klīniskos pētījumos, kas garantēs lielāku precizitāti. Lūdziet padomu ģimenes ārstam vai farmaceitam. Asinsspiedienu vēlams mērīt sēdus vai apguļoties, pilnīga miera stāvoklī vismaz pēc piecu minūšu atpūtas. Asinsspiediena mērīšanas biežums atkarīgs no Jūsu ārsta ieteikumiem.
Cik bieži mērīt asinsspiedienu?
Hipertensijas slimniekiem asinsspiediens jāmēra vienreiz vai divreiz nedēļā. Taču, ja ārsts ir izmainījis ārstēšanu, spiediens būtu jāmēra no rīta un vakarā. Ja, ejot pie ārsta, Jūs ļoti uztraucaties, izmēriet asinsspiedienu mājas un informējiet par sava mērījuma rezultātu ārstu. Asinsspiediens var paaugstināties uztraukuma rezultātā. Ja dažādās mērīšanas reizēs asinsspiediens izmainās par 10 – 15 mm/Hg, neuztraucieties! Asinsspiediens var svārstīties tāpat kā pulss. Savukārt, ja tas ir ilgstoši paaugstināts, tad gan – lūdziet palīdzību savam ģimenes ārstam.
Plašāku informāciju par paaugstinātu asinsspiedienu, lūdzam, skatīt: www.asins-spiediens.lv