Aicinam saņemt bezmaksas informāciju par sirds mazspēju
Sirds mazspēja ir aktuāla problēma Latvijā, un tiek lēsts, ka vecuma grupā līdz 65 gadu vecumam to sastop aptuveni 1% iedzīvotāju, savukārt 75-85 gadu vecumā – jau 7%. Visbiežāk sirds mazspēju izraisa koronārā sirds slimība, it īpaši pārciests miokarda infarkts, un paaugstināts asinsspiediens, taču to var izraisīt arī dažādas sirds muskuļa un sirds vārstuļu slimības. Pacientiem ar sirds mazspēju raksturīga dzīves kvalitātes pasliktināšanās, bieža hospitalizācija (saskaņā ar statistiku 2-5% no visām neatliekamajām hospitalizācijām), un augsta mirstība.
No 8.maija visa mēneša garumā P. Stradiņa Klīniskā Universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centrā būs iespēja ikvienam interesantam saņemt informatīvus bukletus par sirds mazspējas profilaksi, simptomiem, ārstēšanu, kā arī ieteikumus pacientu tuviniekiem. Lai labāk izprastu iedzīvotāju zināšanas par sirds mazspēju un ar to saistītajām problēmām Latvijā, ikviens aicināts turpat aizpildīt anonīmu aptaujas anketu par sirds mazspēju.
Kardioloģe Ginta Kamzola, Latvijas Kardiologu biedrības Sirds mazspējas darba grupas vadītāja: „Sirds mazspēja lielākoties ir sekas dažādām ielaistām sirds un asinsvadu slimībām, kas neārstētas noved pie komplikācijām. Daudzi sirds un asinsvadu slimību riska faktori ir novēršami gan ievērojot veselīgu dzīvesveidu, gan veicot regulāras sirds veselības profilaktiskās pārbaudes jau agrīnā vecumā. Svarīgi regulāri pārbaudīt sirds veselību, tostarp, uzmanību pievērst pulsam, kam miera stāvoklī jābūt aptuveni līdz 70 sitieniem minūtē. It īpaši liela vērība šim rādītājam jāpievērš tieši sirds mazspējas pacientiem. Tāpat svarīgi ir sekot līdzi asinsspiedienam, paturot prātā, ka vēlamais asinsspiediens jebkurā vecumā ir 120/80 mm/Hg, regulāri jāpārbauda arī holesterīna un cukura līmenis asinīs.”
Pacientu biedrības ParSirdi.lv vadītāja Inese Mauriņa: „Nereti pacienti pie speciālistiem nokļūst ļoti novēloti, kad sirds mazspēja jau ir strauji progresējusi un radušās komplikācijas. Sirds mazspējas dienā vēlamies vērst uzmanību sirds mazspējas riska faktoriem, kā arī sniegt izglītojoši informāciju par slimības simptomiem, lai iedzīvotāji sirds mazspēju atklātu savlaicīgi un vērstos pie ārsta. Vēlos uzsvērt, ka, pateicoties medicīnas un tehnoloģiju attīstībai, mūsdienās slimību iespējams savlaicīgi diagnosticēt un arī sekmīgi ārstēt.”
Informācijai:
Izplatītākie sirds mazspējas simptomi ir:
- pieaugoša tūska kājās, sākot no potītēm uz augšu;
- elpas trūkums, nogurums un nespēks;
- paātrināta sirdsdarbība miera stāvoklī.