Rīgā notiks Eiropas Insulta dienas pasākums

Eiropā 2013. gada maijs ir pasludināts par Smadzeņu mēnesi. Tā ietvaros visās valstīs, tostarp arī Latvijā, tiek rīkoti dažādi informatīvi pasākumi sabiedrībai un medicīnas speciālistiem.

Viena no smadzeņu slimību aktualitātēm Latvijā ir smadzeņu insults – katru dienu mūsu valstī ar insultu mirst septiņi cilvēki, tomēr lielākā daļa sabiedrības joprojām ir nepietiekami informēta par šo saslimšanu un tās profilaksi.Lai veicinātu iedzīvotāju informētību, šogad pirmo reizi Latvijā, 14.maijā tiks atzīmēta Eiropas Insulta diena.

Kā noskaidrots Omnicom Media Group maijā veiktajā iedzīvotāju aptaujā, sabiedrībai raksturīgs ļoti augsts pašnovērtējums, vērtējot savas zināšanas par insultu – 94 % aptaujāto norādījuši, ka zina, kas ir insults. Tomēr krietni atšķirīgāka aina paveras brīdī, kad respondenti tiek lūgti spontāni minēt insulta izpausmes jeb pazīmes, kas liecina par slimības iestāšanos – 44% aptaujāto nespēj nosaukt nevienu insulta pazīmi. Veselības iestāžu statistika liecina, ka , neraugoties uz ārstēšanu, 30% no visiem insulta pacientiem mirst, bet daudzi iegūst invaliditāti uz mūžu, tādēļ jo īpaši būtiska ir insulta profilakse – risku apzināšana un turpmākā rīcība.

Aicinām interesentus uz tikšanos ar neirologiem, kardiologiem, kā arī insulta pacientiem, kas norisināsies par godu “Eiropas Insulta dienai” š.g. 14.maijā plkst. 11.00 Eiropas Savienības mājā, Aspazijas bulvārī 28, Rīgā (1. stāvā).

Kardiologs asoc. prof. Gustavs Latkovskis : “Smadzeņu insults ir viena no tām slimībām, kuru iespējams profilaktiski novērst, savlaicīgi diagnosticējot un ietekmējot insultu veicinošos riska faktorus, tāpēc ir ļoti svarīgi ikvienam prast tos atpazīt – mērīt asinsspiedienu un holesterīnu, sekot līdzi pulsam, kā arī savlaicīgi doties pie ārsta. Diemžēl daudzi Latvijas iedzīvotāji neapzinās, ka tas attiecas arī uz viņiem.”

Neiroloģe dr. Evija Miglāne : “Diemžēl mūsu slimnīcā bieži vien nonāk cilvēki jau smagā insulta stāvoklī. Kā uzrāda pārbaudes un atzīst arī paši pacienti, lielākoties cilvēkiem bijušas jau nopietnas kardioloģijas problēmas, tostarp, paaugstināts asinsspiediens, aritmija u.c., kam savlaicīgi nav tikusi pievērsta uzmanība un uzsākta ārstēšana, vēl pirms noticis insults. Ir svarīgi sekot līdzi savai sirds veselībai, kā arī būt gatavam ātri rīkoties un palīdzēt savam tuviniekam jau tad, kad insults ir noticis.”

Pasākumā:

Inese Mauriņa, pacientu biedrības “ParSirdi.lv” vadītāja – iepazīstinās ar aptaujas datiem par iedzīvotāju informētību par insultu, kā arī pacientu līdzestības nozīmi insulta novēršanā.

Docente Evija Miglāne, Latvijas Neirologu biedrības Insulta darba grupas vadītāja – informēs par saslimstību ar insultu Latvijā un pasaulē, insulta galvenajiem cēloņiem, insulta pazīmēm.

Dr. asoc. prof. Gustavs Latkovskis – insulta primārā un sekundārā profilakse, mirdzaritmija, kā viens no nopietnākajiem insulta riskiem.
Pasākuma noslēgumā klātesošie tiks aicināti parakstīt starptautisko pacientu hartu pret insultu (SignAgainstStroke), visiem būs iespēja izmērīt asinsspiedienu, pulsu un veikt aritmijas primāro skrīningu.