Jauni pētījumi – insulta ārstēšanas uzlabošanai
Šobrīd organizācija Stroke Alliance for Europe jeb SAFE (Eiropas Insulta alianse), kuras sastāvā ir arī pacientu biedrība “ParSirdi.lv”, iesaistījusies vairākos pētījumos, kuru mērķis ir uzlabot insulta pacientu ārstēšanu nākotnē. Pētījumi noris Eiropas Savienības pētniecības finansēšanas programmas ietvaros Horizon 2020. Pētījuma ietvaros tiek realizētas 3 programmas – “Precious”, “Wake-up” un “EuroHYP-1”.
Pētījumu projektu ietvaros, kas noris 25 Eiropas valstīs, SAFE nodrošina autentisku pacientu skatījumu, uztur saikni ar pacientiem, aprūpētājiem, ģimenes un terapeitu kopienām, kā arī nodrošina informācijas izplatīšanu.
WAKE-UP
Lai palielinātu trombolīzes efektivitātes iespējamību, tā jāveic 4,5 stundu laikā pēc pirmo insulta simptomu parādīšanās. Taču aptuveni 20% akūta insulta pacientu šis laiks nebūs zināms, jo visbiežāk insults sācies nakts laikā un simptomi pamanīti tikai nākamajā rītā pēc pamošanās no miega. To dēvē par “pamošanās insultu”.
Mērķis: WAKE-UP pārbaudīs, vai jauns salīdzinājums starp divām smadzeņu attēlu veidošanas pieejām ļauj ārstiem noskaidrot, vai insults sācies pēdējo 4,5 stundu laikā.
Ārstēšana: pacientiem, kuri slimnīcā nogādāti ar aizdomām par pamošanās insultu, tiks veikti divu veidu magnētiskās rezonanses smadzeņu izmeklējumi. Sākumā ar DWI izmeklējumu noteiks, vai patiešām piedzīvots išēmiskais insults. Otro izmeklējumu sauc par FLAIR, un tas uzrādīs smadzeņu bojājumus tikai tādā gadījumā, ja insults noticis pirms vairāk nekā 4,5 stundām. Līdz ar to, ja bojājumus uzrāda gan DWI, gan FLAIR izmeklējums, pacients, visticamāk, nav piemērots trombolīzes veikšanai. Ja DWI uzrāda apstiprinošus rezultātus, taču FLAIR – ne, tiek konstatēta tā sauktā DWI-FLAIR nesaderība, kas liecina, ka pacients, visticamāk, gūs labumu no trombolīzes.
Rezultāti: insultu pārdzīvojušo pacientu uzrādītie rezultāti tiks vērtēti atbilstoši pielāgotai Renkina skalai, veicot salīdzinājumu starp tiem, kuriem noteikta nesaderība, un tiem, kuriem tādas nav.
Vairāk: www.wakeup-stroke.eu
Daudziem insulta pacientiem pirmajās dienās grūtības rada norīšana, infekcija vai drudzis. Parasti šīs problēmas tiek ārstētas tikai pēc pirmajiem acīmredzamajiem simptomiem. PRECIOUS pārbaudīs, vai pacienta atlabšanu uzlabotu tas, ja ārstēšana tiktu nozīmēta ar mērķi novērst šos sarežģījumus, nevis tiktu nogaidīts, līdz šie sarežģījumi patiešām rodas.
Mērķis: Šo sarežģījumu rašanās risku iespējams samazināt ar labi zināmiem, vienkāršiem un drošiem medikamentiem: zālēm pret nelabumu, proti, metoklopramīdu, ceftriaksona antibiotikām un antipirētiskajiem (pretdrudža) medikamentiem, proti, paracetamolu. Taču nav skaidri zināms, vai šie medikamenti var arī uzlabot ilgtermiņa funkcionālos rezultātus pēc insulta.
Ārstēšana: pacienti nejauši tiks izvēlēti viena, divu vai visu trīs pētījuma medikamentu lietošanai vai arī tiks norīkoti nelietot nevienu no šiem medikamentiem. Visiem pacientiem neatkarīgi no grupas tiks nodrošināta labākā standarta aprūpe insulta ārstēšanai.
Rezultāti: pētījumā tiks izvērtēts, vai pacienti, kuri lietoja medikamentus, trīs mēnešus pēc insulta uzrāda labākus rezultātus salīdzinājumā ar tiem, kuriem netika doti medikamenti.
Vairāk: www.precious-trial.eu
“EuroHYP-1”
EuroHYP-1 ir plašs klīniskais pētījums, kurā izvērtē ieguvumus, ko sniedz ārstnieciska atdzesēšana pieaugušiem pacientiem ar išēmisko insultu.
Pētījumos ar dzīvniekiem noskaidrots, ka atdzesēšana līdz 35˚C samazina insulta nodarītos bojājumus par aptuveni trešdaļu, bet atdzesēšana līdz 34˚C tos samazina par 45%.
Atdzesēšana uzlabo rezultātus arī pacientiem ar smadzeņu bojājumiem pēc sirdsdarbības apstāšanās. Līdz ar to hipotermija ir daudzsološa ārstēšanas metode pacientiem ar akūtu išēmisko insultu. Pierādīts, ka ir iespējams droši atdzesēt nomodā esošus pacientus ar išēmisko insultu līdz 35°C ķermeņa temperatūrai, taču tas, vai šāda darbība uzlabo funkcionālos rezultātus, joprojām nav pārbaudīts adekvāti lielas izlases klīniskajā pētījumā.
Mērķis: Noteikt, vai ķermeņa atdzesēšana līdz mērķa temperatūrai no 34 līdz 35°C uzlabo funkcionālos rādītājus pacientiem trīs mēnešus pēc akūta išēmiskā insulta.
Ārstēšana: atdzesēšana tiks uzsākta 6 stundu laikā pēc simptomu parādīšanās, 30-60 minūtes injicējot atdzesētu fizioloģisko šķīdumu (4°C). Pēc tam 12 stundas tiks veikta virsmas jeb asiņu atdzesēšana līdz 34-35°C. Drebuļi un diskomforts tiks novērsti, un nepieciešamības gadījumā tiks izmantoti medikamenti pret drebuļiem. Visiem pacientiem tiks nodrošināta labākā medicīniskā aprūpe un nepieciešamības gadījumā arī trombolīze.
Rezultāti: funkcionālie rezultāti pacientiem trīs mēnešus pēc insulta pārciešanas tiks noteikti atbilstoši pielāgotai Renkina skalai, veicot salīdzinājumu starp tiem, kuriem tika veikta atdzesēšanu, un tiem, kuriem tā netika veikta.
Vairāk: www.eurohyp1.eu