Sirds aritmija
Sirds aritmija ir patoloģiskas novirzes no normāla sirds ritma un/vai sirdsdarbības ātruma. Novirzes no sirdsdarbības ātruma var būt palēnināta un paātrināta sirdsdarbība.
Palēninātu sirdsdarbību sauc par bradikardiju, bet paātrinātu sirdsdarbību – par tahikardiju. Abos gadījumos sirds var darboties ritmiski vai aritmiski. Biežākie aritmskas sirdsdarbības veidi ir ekstrasistoles (pārsitieni) un mirdzaritmija. Iespējama arī aritmiska sirdsdarbība ar normālu sirdsdarbības ātrumu.
Aritmija var izraisīt nepietiekamu smadzeņu asinsapgādi, kā rezultātā iespējams reibonis vai bezsamaņa (ģībonis). Nepietiekama asins plūsma uz vainagartērijām var izraisīt sāpes vai spiedošu sajūtu krūtīs (stenokardiju). Nepietiekama asins plūsma uz citām ķermeņa daļām var izraisīt nespēku un elpas trūkumu.
Kā var saslimt ar aritmiju?
Bieži aritmija rodas, ja sirdī radies bojājums, piemēram, sirds vārstuļu slimība, sirds mazspēja, sirds muskuļa slimība. Aritmija var rasties arī stenokardijas lēkmju laikā vai pēc sirdslēkmes.
Aritmisku sirdsdarbību izraisa nepareizi elektriskie signāli sirdī, kas rodas bojājuma dēļ un traucē normālo shēmu, piemēram, priekškambaros tā rezultātā var rasties priekškambaru mirgošana.
Cik nopietna ir aritmija?
Aritmija var būt gan nenozīmīga, gan nāvējoša. Aritmija liek domāt par sirds slimības esamību, un tā var būt ļoti nopietna, jo var izraisīt pēkšņu nāves iestāšanos. Ja aritmiju neārstē, tā var ietekmēt arī dzīves kvalitāti, jo var izraisīt sāpes krūtīs, nespēku, elpas trūkumu un samaņas zudumu.
Nopietnāko aritmijas paveidu dēvē par kambaru fibrilāciju, jo tas nozīmē, ka sirds sitas strauji un absolūti dezorganizēti, un tā vairs nespēj sūknēt asinis pa organismu.
Cik ilgi turpinās aritmija?
Tas atkarīgs no aritmijas cēloņa, izcelsmes un veida. Aritmija var būt pavisam īsa vai ilgstoša. Priekškambaru mirgošana, kas nozīmē priekškambaru strauju, dezorganizētu sišanos, var turpināties vairāku mēnešu vai pat gadu garumā. To parasti kontrolē ar zāļu palīdzību. Citi aritmijas veidi var turpināties tikai neilgu brīdi vai dažas minūtes.
Kā ārstē aritmiju?
Aritmiju ārstē gan medikamentozi, gan ar ierīču palīdzību. Lai noskaidrotu, vai un kāda ārstēšana jums nepieciešama, vaicājiet savam ārstam.