Jaunākās holesterīna kontroles vadlīnijas: jo zemāk, jo labāk!

Lai izvairītos no sirds un asinsvadu slimībām, zema blīvuma holesterīna (ZBH) līmenim jābūt pēc iespējas zemākam, īpaši pacientiem ar augstu un ļoti augstu risku. Tā noteikts jaunajās Eiropas Kardiologu biedrības un Eiropas Aterosklerozes biedrības izdotajās dislipidēmijas vadlīnijās.

No kardiovaskulārām slimībām katru gadu Eiropā mirst vairāk nekā četri miljoni cilvēku. Nosprostotas artērijas jeb ateroskleroze ir galvenais šo slimību veids. Vadlīnijas sniedz rekomendācijas kā ar dzīvesveida un medikamentu palīdzību izmainīt lipīdu līmeni plazmā, tādejādi samazinot aterosklerozes risku.

Šobrīd jau ir pietiekami daudz pierādījumu, ka augsts ZBH ir infarkta un insulta cēlonis. Pacientiem ar augstu un ļoti augstu infarkta un insulta risku, ZBH līmeņa samazināšana ir efektīva pat tad, ja samazinājums i zem vidējā sākotnējā līmeņa. Nav zināms zemākais ZBH līmenis, kas būtu nedrošs. Vadlīniju mērķis ir būt drošiem, ka pieejamie medikamenti tiek izmantoti pēc iespējas efektīvāk, lai samazinātu risku. Tiek rekomendēts, ka pacientiem ar augstu un ļoti augstu risku būtu jāsasniedz gan ZBH mērķa lielums, gan jāsamazina sākotnējais ZBH līmenis vismaz par 50 %.

Statīni ir labi panesami, un statīnu nepanesamība ir ļoti reti sastopama. Statīnu lietošanai reti ir blakusparādības, ieguvumi no statīnu lietošanas ir daudz lielāki par iespējamiem draudiem.

Vadlīnijās ir uzsvērta arī dzīvesveida loma kardiovaskulārā riska mazināšanai. Tas nozīmē, ka cilvēks jebkurā vecumā un ar jebkādu riska līmeni var pievērsties veselīgam dzīvesveidam. Galvenie priekšnosacījumi ir veselīgs uzturs, smēķēšanas atmēšana un regulāras fiziskās aktivitātes.

Ar pilnu vadlīniju tekstu var iepazīties European Heart Journal

AVOTS: Doctus.lv, Mach F, Baigent C, Catapano AL, et al. 2019 ESC/EAS Guidelines for the management of dyslipidaemias: lipid modification to reduce cardiovascular risk. European Heart Journal, 2019