Akcijā “SARGI ĢIMENES SIRDI!” aicinām bez maksas pārbaudīt holesterīnu

Atzīmējot Starptautisko Ģimenes hiperholesterinēmijas dienu, norisināsies akcija “SARGI ĢIMENES SIRDI!”, kuras ietvaros būs iespēja bez maksas izmērīt holesterīna līmeni, kā arī konsultēties ar kardiologiem par augsta holesterīna riskiem un uzzināt no speciālistiem vairāk par ģenētiski pārmantoto slimību – ģimenes hiperholesterinēmiju.

Pārbaudīt sirds veselību būs iespējams 20.septembrī plkst.16.00-19.00, modes un izklaides centrā Rīga Plaza, Mūkusalas ielā 71,  1. stāvā.

Inese Mauriņa, pacientu biedrības “ParSirdi.lv” vadītāja: “Ik gadu 24.septembrī pasaulē tiek atzīmēta Ģimenes hiperholesterinēmijas diena, kuras mērķis ir pievērst uzmanību biežākajai ģenētiskajai slimībai, kas var apdraudēt dzīvību pieaugušo vecumā – ģimenes hiperholesterinēmijai, kad ļoti augsts holesterīns tiek pārmantots no vecākiem. Tāpēc mūsu akcijas mērķis ir vērst tieši ģimeņu uzmanību augstam holesterīna līmenim, jo, ja vienam no vecākiem ir ģimenes hiperholesterinēmija, pastāv 50 % varbūtība, ka to pārmantos arī bērni. Tāpat, ja slimība diagnosticēta kādam ģimenes loceklim, tad ir 50% varbūtība, ka arī citiem pirmās pakāpes radiniekiem var būt ģimenes hiperholesterinēmija. Uz pasākumu aicināts ikviens, kas vēlas pārbaudīt savu holesterīna līmeni un aprunāties ar speciālistiem par augsta holesterīna riskiem, profilaksi.”

Ģimenes hiperholesterinēmijas raksturīgākā pazīme – vairākiem ģimenes locekļiem ir augsts holesterīna līmenis asinīs (parasti virs 8 mmol/l) un agrīni – nereti jau no 30 gadu vecuma – attīstās sirds artēriju nosprostošanās, kas var novest pie miokarda infarkta, stenokardijas un arī nāves. Tāpēc svarīgi slimību pēc iespējas ātrāk diagnosticēt un sākt ārstēšanu.

Gustavs Latkovskis, LU Internās medicīnas katedras profesors, P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas kardiologs: “Labā ziņa ir tā, ka laicīgi atklātu ģimenes hiperholesterinēmiju var sekmīgi ārstēt un novērst infarktu vai insultu. Jau ceturto gadu LU Kardioloģijas un reģeneratīvās medicīnas institūtā sadarbībā ar P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcu darbojas Latvijas Ģimenes hiperholesterinēmijas reģistrs, kur pacientiem iespējams diagnosticēt slimību, kā arī saņemt konsultācijas par ārstēšanu un dzīvesveidu. Lai arī pacientu diagnoticēšana Latvijā uzsākta salīdzinoši nesen, šobrīd reģistrā ir jau teju 200 pacienti (tai skaitā 45 tuvinieki) ar diagnosticētu drošu vai ticamu ģimenes hiperholesterinējumu. Ņemot vērā, ka slimības izplatība ir apmēram 1 no 250 cilvēkiem, tad Latvijā varētu būt vismaz 8 000 pacientu, no kuriem liela daļa par šo, no vecākiem pārmantoto, slimību pat nenojauš un nav aizdomājušies, ka ir pakļauti agrīna infarkta riskam. Tāpēc vēlos atgādināt, ka ikvienam pieaugušajam jau no 18 gadu vecuma vajadzētu zināt savu holesterīna līmeni, regulāri to pārbaudīt un nepieciešamības gadījumā uzsākt ārstēšanu!”.

Pasākumā:

Neārstēts augsts holesterīna līmenis var izraisīt infarktu, insultu vai pat pāragru nāvi, tapēc ikvienam pieaugušajam ir svarīgi zināt sava holesterīna līmeņa rādītājus un nepieciešamības gadījumā rīkoties. Kardiologi atgādina, ka augsts holesterīna līmenis var būt ne tikai dzīvesveida sekas, bet arī no vecākiem mantota iedzimta slimība – ģimenes hiperholesterinēmija. Ja vienam no vecākiem ir ģimenes hiperholesterinēmija, pastāv 50 % varbūtība, ka to pārmantos arī bērni. Tāpat – ja kādam ģimenes hiperholesterinēmija ir jau diagnosticēta, 50 procentos gadījumu arī citiem pirmās pakāpes radiniekiem (ne tikai bērniem, bet arī brāļiem, māsām, vecākiem) ir šī slimība.

“Rīga Plaza jau sen vairs nav tikai tirdzniecības centrs, bet gan platforma dažādiem pasākumiem  un sabiedrībā aktuāliem notikumiem, jo mēs rūpējamies par saviem apmeklētājiem un to informētību. Sirds dienas pasākuma laikā, kas notiks modes un izklaides centrā Rīga Plaza 20. septembrī, uzmanība tiks pievērsta sirds veselībai, akcentējot augsta holesterīna līmeni asinīs kā nopietnu sirds slimību risku. Šīs jomas profesionāļi ikvienam sniegs informāciju par šo tēmu. Tāpēc visi, kam tas ir aktuāli gan tagadnē, gan preventīvu iemeslu dēļ, tiek aicināti uz šo pasākumu,” norāda modes un izklaides centra Rīga Plaza mārketinga vadītāja Urzula Spickus.

Ja jums vai jūsu ārstam ir aizdomas par ģimenes hiperholesterinēmiju, zvaniet Latvijas Ģimenes hiperholesterinēmijas reģistra speciālistiem. Tālruņa numurs: 25449674, darba dienās 8:30–17:00 (ja neizdodas sazvanīt ar pirmo reizi, speciālisti jums atzvanīs).

Aicinām konsultēties ar speciālistu gadījumos:

  1. ja Jūsu pirmās pakāpes radiniekam (vecākiem, brāļiem, māsām, bērniem) ir diagnosticēta ĢH;
  2. ja Jums konstatēts augsts holesterīna līmenis – virs 8 mmol/l;
  3. ja Jums un vēl kādam ģimenes loceklim ir diagnosticēts holesterīna līmenis ir virs 7 mmol/l;
  4. ja Jums ir konstatēts holesterīna līmenis virs 7 mmol/l un ģimenē ir bijuši pēkšņas nāves vai agrīnas sirds slimības;
  5. ja Jums ir diagnosticēts ZBLH >5 mmol/l;
  6. ārsts Jums ir konstatējis cīpslu ksantomas;
  7. ja Jums pašam vai Jūsu pirmās pakāpes radiniekiem agrīnā vecumā (vīriešiem zem 55 un sievietēm zem 60 gadiem) diagnosticēta sirds artēriju slimība ar holesterīna izgulsnēšanos(piemēram, miokarda infarkts, implantēti stenti u.c.).

Pasākumu organizē pacientu biedrība “ParSirdi.lv” sadarbībā ar Latvijas Ģimenes hiperholesterinēmijas reģistru un Latvijas Universitātes Medicīnas fakultāti. Vairāk: www.parholesterinu.lv